Opublikowany przez: Kasia P. 2018-11-20 19:02:39
Autor zdjęcia/źródło: Olejek, aromaterapia @ unsplash
Wbrew temu co powszechnie zwykło się o niej sądzić („to tylko zapachy”) aromaterapia ma bardzo silne działanie i może w łagodny sposób pomagać pozbyć się wielu dolegliwości w trakcie przeziębienia czy grypy. Olejki zawsze miesza się z wodą lub olejami roślinnymi ze względu właśnie na ich intensywne działanie. Warto pamiętać, że aromaterapii nie stosuje się ani w ciąży, ani przy nadciśnieniu.
UWAGA! Olejki mogą być też przyczyną alergii, dlatego 24 godziny przed aromaterapią kropelkę olejku zmieszaj z łyżeczką oleju roślinnego i posmaruj tą mieszanką skórę. Jeśli w ciągu doby nie pojawi się uczulenie z powodzeniem możesz stosować aromaterapię.
Znane wszystkim inhalacje najlepiej przeprowadzać używając specjalnego kominka. Do miseczki wlewamy wtedy 10 kropli olejku i mieszamy go z wodą. Nasza mieszanka będzie parować pod wpływem ciepła zapalonej świeczki. Pozostaje nam wdychać leczniczy aromat. Dobrym rozwiązaniem jest także kąpiel. Dzięki niej olejek działa podwójnie zarówno przez skórę, jak i przez układ oddechowy. Wlewamy wtedy ok. 15 kropelek olejku do ciepłej wody. Ważne jest to żeby nie używać podczas takiej kąpieli żadnych żeli czy szamponów, a jedynie dać działać olejkowi. Ostatnia z możliwych metod to nacieranie miejsc w których odczuwamy dolegliwości, np. plecy, czy klatka piersiowa. W takim przypadku olejek rozcieńczamy z olejem migdałowym (cera sucha), olejem z pestek winogron (cera tłusta) lub uniwersalnym olejem z kiełków pszenicy. Wystarczą 3 krople olejku na 1 łyżkę oleju. Po jakie olejki warto sięgać?
Olejek z mięty pieprzowej nie tylko odświeża, lecz także wzmacnia i pobudza organizm. Ma działanie przeciwwzdęciowe, przeciwbólowe i wykrztuśne. Pomaga zarówno przy zwykłym zmęczeniu i napięciach nerwowych, jak i przy bólach głowy, przeziębieniu, kaszlu, katarze oraz bólach mięśni.
Olejek sosnowy używany jest bardzo często w syropach przeciwkaszlowych. Zdecydowanie zwiększa odporność organizmu, dlatego można go używać również profilaktycznie. Stosuje się go przy infekcjach górnych dróg oddechowych, astmie, grypie, stanach przemęczenia, a także infekcjach pęcherza moczowego.
Olejek z drzewa herbacianego jest silnym środkiem przeciwbakteryjnym ii przeciwwirusowym. Ten olejek można z powodzeniem stosować bezpośrednio na skórę bez rozcieńczania. Stosuje się go w przypadku tak grypy, jak przeziębienia oraz zapalenia jamy ustnej i gardła.
Na naszej liście nie mogło zabraknąć tego olejku, ponieważ poza właściwościami antyseptycznymi, ma działanie rozkurczowe. Można po niego sięgać przy bolesnych miesiączkach oraz dolegliwościach układu trawiennego. Poza tym świetnie się sprawdza przy migrenach, kaszlu, katarze, przeziębieniach, grypie i astmie.
Wybieraj olejek, którego zapach będzie kojarzył się miło i nie będziesz musiała stosować go na siłę. To szczególnie ważne kiedy włączasz aromaterapię u swojego dziecka. Możesz posługiwać się jednym olejkiem albo sama skomponować odpowiedni zestaw. Sposób przeprowadzenia aromaterapii dopasowuj do rodzaju i intensywności danych dolegliwości.
Artykuł okazał się przydatny? Zostaw mi komentarz pod artykułem!
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.